KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Volby Volby 2012 O čem vypovídá nová krajská koalice
Zpět

O čem vypovídá nová krajská koalice

Přidáno 18. 4. 2014
Ilustrační foto
Především o sociálních demokratech. Bylo to výlučně jejich rozhodnutí za situace, kdy měli k výběru hned několik jiných možností.

Stírá se rozdíl mezi komunisty a sociálními demokraty. Koalice komunistů a ČSSD v našem kraji je v plném souladu s trendem, který ČSSD nastolila v rámci celé České republiky. Evidentně zde dochází ke sjednocování marxistické levice, které dříve či později bude završeno i na úrovni celostátní. ČSSD tak učinila komunisty standardní součástí levicového spektra.

Cílem ČSSD v našem kraji je zcela ovládnout veřejné finance. Přestože komunisté dosáhli prakticky stejného volebního výsledku jako ČSSD, byli ochotni přistoupit na jakékoliv podmínky. Výsledkem je, že ČSSD ovládá dvoutřetinovou většinou radu, zmocnila se všech ekonomicky silných resortů a komunistům předala odpovědnost za ty oblasti, o které zjevně nemá zájem a kde se chystá provádět tvrdé restrikce. Tj. rušení škol, omezování podpory neziskového sektoru v sociální oblasti a redukce Programu obnovy venkova. To vše navzdory výrazně horším výsledkům v krajských volbách (oproti roku 2008 ČSSD ztratila 6 z 18 mandátů) a za stavu, kdy tato rudo-oranžová koalice získala o pouhého půl procenta více hlasů než ostatní strany. Soustředění ekonomické moci v rukou jedné strany vede k autoritativním rozhodnutím, která nejsou dostatečně zdůvodněná a kterým chybí kvalitní odborná oponentura. To má samozřejmě závažné dopady do hospodaření kraje i v delším časovém horizontu. Tím důležitější je samozřejmě kontrolní role opozičních stran. Bude velkou zkouškou charakteru každého opozičního zastupitele, zda toto svoje poslání splní, či zda se nechá koupit za nějakou tu funkci či dotaci.

Vladimír Derner
www.derner.cz
http://vladimirderner.blog.idnes.cz