KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Volby Volby 2017 Zdravotnictví není černá díra
Zpět

Zdravotnictví není černá díra

Přidáno 12. 9. 2017
Ilustrační foto

Bývalý ministr financí Babiš s oblibou nazývá zdravotnictví černou dírou, do které není ochoten moc přidávat ze státního rozpočtu. Skutečnost je však taková, že náklady na moderní zdravotnictví rostou v posledních desetiletích téměř geometrickou řadou. Je to dáno především zaváděním moderních léků a přístrojů.

Celková suma vydaná na zdravotnictví v ČR se v posledních letech sice zvedala, ale podíl výdajů na zdravotní péči na HDP klesal (v roce 2015 to bylo 7,8 %) a nedosahuje průměru EU, který je 9,9 %. Přesto je naše zdravotnictví na srovnatelné úrovni se západními státy. Tato finanční efektivita byla možná jen díky nízkým platům zdravotnických pracovníků, které jsou ale nadále neudržitelné, především pro jejich stále citelnější nedostatek.

Zvyšovat spoluúčast pacientů není dobře možné, protože největší výdaje mají ti nejchudší – důchodci.

Letos vydá stát podle plánu  65,8 mld Kč tedy 23,8 % nákladů. Přitom státní pojištěnci, tedy důchodci a děti vyčerpají více než polovinu potřebné sumy. Valorizace platby za státní pojištěnce a tedy zvýšení podílu státu na financování  bude nezbytné nemá-li kvalita zdravotní péče a její dostupnost klesat.

prof. MUDr. Jan Čáp, CSc. 
kandidát do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR /za KDU-ČSL/