I letos se zastupitelé Královéhradeckého kraje odmítli připojit ke každoroční akci Vlajka pro Tibet, kterou města, školy a jiné úřady pravidelně 10. března vyjadřují podporu lidským právům, která jsou v himálajské zemi potlačována.
„Je smutné, že většina zastupitelů tuto akci nepodpořila, považujeme proto za nutné alespoň touto akcí vyjádřit, že ne všichni upřednostňují kšeft před lidskými právy. I v dalších letech budeme usilovat o to, aby tibetská vlajka zavlála na oficiálním stožáru,“ uvedl Vladimír Derner (KDU-ČSL), který tibetskou vlajku zároveň vylepil do okna zasedací místnosti opozičních klubů.
K celosvětové akci se stejně jako v minulých letech odmítla připojit koalice složená se zástupců sociální demokracie a komunistů. Ti nechtějí Čínu, která Tibet od 50. let minulého století okupuje, dráždit.
„Proti Tibetu nic nemáme, jeho otázka je však velmi citlivá. Je tu velmi slibně rozjetá spolupráce Královéhradeckého kraje s Čínou, takže když si oba problémy dáme na misky vah, rozhodli jsme se k akci nepřipojit,“ zdůvodnil postoj náměstek hejtmana Otakar Ruml (KSČM).
Narazil tím na několik návštěv čínských velvyslanců v kraji či na cestu hejtmana Lubomíra France (ČSSD) do Číny v roce 2013, který tam jel podepisovat smlouvu o čtvrtmiliardové investici do červenokostelecké firmy Saar Gummi Czech.
„Komunisté kdysi posvětili okupaci naší země na bratrskou pomoc a komunisté sedí dnes ve vedení našeho kraje. Nemůžeme očekávat, že budou vyvěšovat tibetskou vlajku,“ uvedl Miloslav Plass (ODS).
Opoziční zastupitelé z KDU-ČSL, ODS a TOP 09 spolu s Mladými křesťanskými demokraty a Mladými konzervativci si kromě kritiky upřednostňování krajských vztahů s Čínou rýpli i do prezidenta.
„Musíme si uvědomit, že to, co je nám dnes některými politiky předkládáno jako vzor, je režim, který si vybral to nejhorší z marxismu a raného kapitalismu, nemá nic společného s lidskými právy, po kterých systematicky šlape. Tím víc se proti tomu musíme ohradit. Něco podobného se teď už děje nejen v Tibetu, ale i na Ukrajině,“ upozornil Derner.