Hradec Králové - Loňský rok, kdy Královéhradecký kraj začal řešit milionové dluhy svých nemocnic, nebyl pro krajské zdravotnictví jednoduchý. Vypadá to ale, že rok 2010 bude ještě tvrdší.
Nemocnice dostanou od zdravotních pojišťoven o desítky milionů korun méně, než čekaly. Nechystají proto velké investice a musí šetřit. „Budeme se snažit, abychom byli schopni poskytnout péči alespoň na stejné úrovni jako v roce 2009,“ řekla ředitelka Oblastní nemocnice v Jičíně Dana Kracíková.
Kvůli hospodářské krizi zdravotní pojišťovny nemocnicím na platbách za pojištěnce nepřidají. Pro nemocnice to je největší zdroj peněz. Propad v příjmech se očekává ve výši až 140 milionů korun. „Bude nutno hledat úspory a nevím, jestli se je v takové výši podaří bez poklesu kvality péče najít,“ řekl předseda krajského zdravotního výboru a primář broumovské nemocnice Jiří Veselý.
Krajská radní Jana Třešňáková uvedla, že nemocnice letos mohou omezit nákup některých nových přístrojů. Kvalitu péče o pacienty to ale podle ní neohrozí. Kraj se pokusí sehnat peníze na investice z Evropské unie. „Letos podáme žádost, peníze bychom mohli mít v roce 2011. Uvažujeme třeba o druhé etapě digitalizace,“ sdělila Třešňáková.
Kraj počítá, že letos dá nemocnicím 170 milionů korun, tedy o 58 milionů víc než vloni. „Část půjde na zvýšení mezd. Platy sester byly opravdu nízké,“ vysvětlila Třešňáková. Nemocnice počítaly s tím, že od pojišťoven dostanou jako každý rok o šest procent víc než letos. Pak by se zbavily dvousetmilionových dluhů, které mají z minulých let. Jenže dostanou stejně jako vloni nebo ještě méně a náklady na zdravotní péči rostou. Kvůli dluhům už nemocnice šetřily vloni. Další úspory hledají těžko. Největší náklady tvoří mzdy zaměstnanců. U sester ale musí mzdy letos stoupnout. Krajský zdravotnický holding a odbory se na tom dohodly vloni, když kvůli nízkým platům sestry chtěly začít stávkovat.
Ušetřilo by se propouštěním? „Případné personální změny jsou v kompetenci vedení nemocnic. Prioritou ale je pro kraj zachování kvality a dostupnosti zdravotní péče,“ řekla Třešňáková. Podle Veselého by se propouštěním neušetřilo tolik, kolik je potřeba: „Týkalo by se jednotlivců. Je možno hledat úspory na některých odděleních, ale úspory v řádech milionů by to nepřineslo. “
Financování menších nemocnic je podle Veselého celostátní problém, který by měly řešit vláda a sněmovna. „Kraj nebude mít nikdy tolik prostředků, aby mohl podfinancované zdravotnictví záplatovat. To jsme si mohli dovolit na chvíli, ale dlouhodobě určitě ne,“ tvrdí Veselý.
Více čtěte na str. D3
Bude nutno hledat úspory a nevím, jestli se je podaří bez poklesu kvality péče v takové výši najít. Jiří Veselý, předseda kraj. zdravot. výboru
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)
Mladá fronta DNES | 4.1.2010 | rubrika: Kraj Hradecký | strana: 1 | autor: PAVEL BEDNÁŘ