KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2012 Ministerstvo schválilo průzkum na hledání ropy a plynu. Místní protestují
Zpět

Ministerstvo schválilo průzkum na hledání ropy a plynu. Místní protestují

Přidáno 30. 1. 2012
Ilustrační foto
 Hradec Králové – Ministerstvo životního prostředí povolilo průzkum pro vyhledání ropy a zemního plynu na území Trutnovska. I přes odpor devíti obcí a měst, Správy chráněné krajinné oblasti Broumovsko a dalších státních orgánů, ministerstvo tento průzkum schválilo. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek zásadně odmítá toto rozhodnutí a zdůrazňuje, že je absolutně nemožné obětovat naši krajinu a naše podzemní vody pro krátkodobý zisk soukromému zahraničnímu sektoru.
 „Zahraniční zkušenosti ukazují, že takovýto průzkum a následná těžba je škodlivá pro životní prostředí i zdraví lidí. Dochází totiž ke kontaminaci spodních vod ropnými látkami. Známe případy z USA, kdy při podržení otevřeného ohně u vodovodního kohoutku, vybuchuje zemní plyn. Dále je potřeba si uvědomit, že těžba spotřebovává velké množství vody a současný stav podzemních i povrchových vod je napjatý,“ poukazuje Pavel Bělobrádek.

Ministerstvo si neuvědomuje důležitost pitné vody
Průzkum i těžba může velmi závažně ohrozit zásoby pitné vody. „Podzemní zdroje pitných vod jsou využívány k výrobě balené i kojenecké vody distribuované nejen po České republice, ale i do Polska. Tyto vody jsou klíčovým zdrojem nejen pro místní obyvatele, ale jsou vyváženy i do Hradce Králové a jeho okolí,“ upozorňuje lékař a předseda zdravotního výboru Královéhradeckého kraje Jiří Veselý.
Hydrogeologické zkoumání v minulých letech ukázalo, že oběh části podzemních vod trvá až pět tisíc let. Případní havárie na podzemních vodách Polické pánve a okolí by tedy znamenala lokální katastrofu postihující v konečném důsledku statisíce lidí. Sanace havárie na podzemních vodách v předpokládaných hloubkách by stála obrovské částky, které by případný zisk z těžby plynu nemohl nikdy zaplatit.