KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Volby Volby 2016 Bitva u Hradce Králové stále trvá…
Zpět

Bitva u Hradce Králové stále trvá…

Přidáno 24. 8. 2016
Ilustrační foto

Pro správné směřování do budoucnosti je nezbytné znát i minulost, pochopit různé dějinné souvislosti a poučit se z chyb. 

Letos si připomínáme 150. výročí rakousko-pruské války a rozhodující bitvy u Hradce Králové, která doslova změnila Evropu. Největší bitvy na území Čech a Moravy s účastí 436.000 vojáků, která si vyžádala přes 15.000 obětí a tisíce raněných. Dnes je území kraje poseto stovkami pomníků a památníků, připomínajících příběhy lidí, kteří nedobrovolně zemřeli kvůli cizím mocenským zájmům. Paradoxně však bitva u Hradce Králové pomohla k zániku monarchie, čímž přispěla – následována událostmi první světové války – i ke vzniku naší státní samostatnosti.

Přítomnost války se v mé generaci donedávna naštěstí omezovala na doznívající vzpomínky veteránů. V posledních letech nás ale opět znepokojují přízraky napětí a násilí. Sledujeme dění v Evropě, jejíž jsme součástí. Ptáme se, kdo stojí s námi a kdo proti nám? Kdo skutečně zajistí naše bezpečí a za jakou cenu, a kdo pouze zneužívá lidský strach? Přeji nám, abychom si v dnešním boji za mír zachovávali chladnou hlavu. Pomníků za padlé už máme v kraji dost. A jedině s chladnou hlavou můžeme zaslechnout i tiché údery srdce.
 
Ing. Anna Maclová
www.maclova.cz