KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Volby Volby 2016 Krajský dopravní podnik?
Zpět

Krajský dopravní podnik?

Přidáno 27. 5. 2016
Ilustrační foto
Záměr možný a proveditelný, ale také drahý, riskantní a nepotřebný.
Hejtman informoval zastupitele o zadání kraje posoudit možnost zřízení krajského dopravního podniku pro zajištění veřejné autobusové dopravy. Zřejmě v reakci na nevydařené výběrové řízení na dopravce.

Záměr je to možný, protože veřejná doprava je v zájmu občanů, selhal zde trh a doprava je dotována z veřejných prostředků. Jde tedy o tzv. službu v obecném hospodářském zájmu a situace je obdobná stavu ve zdravotnictví, sociálních službách či správě silnic. Nic tedy kraji nebrání, aby pro tento účel zřídil vlastní organizaci, kterou bude ze svého rozpočtu dotovat.

Má to však své háčky. Kromě ohromné investice na pořízení vozového parku vidím hlavní potíž v tom, že by se kraj pustil do činnosti, se kterou nemá žádnou zkušenost a tedy ani lidi, kterým by toto mohl svěřit. Riziko ohromných ztrát je tedy značné.

Nejlepší tudíž bude řádně dokončit výběrové řízení na dopravce, věnovat se zlepšení efektivity tam, kde v kraji nejvíce skřípe (např. zdravotnictví a školství), a podobnými úvahami se zabývat po vyřešení současných problémů. 

Ing. Vladimír Derner
lídr Koalice pro Královéhradecký kraj
www.derner.cz