Zpět

Přímý pohled starosty

Přidáno 13. 5. 2016
Ilustrační foto
Vzpomínám na své již zemřelé kolegy Gustava Hillebranda z Trutnova nebo Antonína Nývlta ze Rtyně. Starosty měst v roce 1990. Ta dnešní starostenská práce by je asi netěšila.
Zákon o obcích měl tehdy 73 § a 150 odstavců. Dnes má 155 §, zhruba 300 odstavců. Od června přibydou další. To není náhoda. Občané obce mají právo na samosprávu a stát do ní může zasahovat jen způsobem stanoveným zákonem. Proto jak houby po dešti vznikají další zákonné mantinely, aby samospráva náhodou nebylo příliš samostatná. Územní samospráva především v malých obcích je postupně vytěsňována na okraj veřejného zájmu. Jde o plíživý administrativní útlak zastřený hesly o efektivitě, profesionalitě a kontrole.

Za posledních 15 let byla řada pokusů, jak administrativně obecním samosprávám znechutit výkon veřejné správy v obcích. Vznik obcí s rozšířenou působností nastavil koleje k postupné a tiché centralizaci. Samospráva obce stojí a padá s osobností starosty. Toho ale zákon nevybavuje téměř žádnou pravomocí. Dělá to dojem, jako by funkce starosty byla hračkou, kterou seberete na pískovišti. Dojem klame. Je to práce.

Bc. Karel Klíma
investiční technik, který působil 20 let jako starosta, kandidát Koalice pro Královéhradecký kraj