KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Volby Volby 2017 Domov jako místo pro žití i umírání
Zpět

Domov jako místo pro žití i umírání

Přidáno 6. 10. 2017
Ilustrační foto

Ve sněmovně se čas od času zvedne vlna diskusí o eutanazii. Tomuto tématu je potřeba věnovat náležitou pozornost, ale v intencích původního smyslu toho slova, tj. dobrého umírání, ne v jeho aktuálním pojetí - úmyslného zabití.

Rozvíjejme paliativní a hospicovou péči přinášející pomoc a podporu umírajícím a těm, kteří jim chtějí být nablízku. Pokud možno v domácím prostředí, jak si to přeje nejspíš většina z nás.

Problémem je v současné době nedostatečná dostupnost a nevyřešené financování mobilní hospicové péče jako uceleného komplexu zdravotní, sociální a duchovní péče o umírajícího i osoby pečující. Stávající úhrada zdravotní péče formou tzv. signálního kódu nestačí. Od nového roku má sice dojít k jistému posunu, ale je potřeba řešit financování i dalších složek tak potřebné služby. A zároveň dobudovat kapacity lůžkových hospiců, zabývat se osvětou, vzděláváním, a to jak zdravotníků na odděleních akutní péče, kde k úmrtím rovněž dochází, tak i v domovech pro seniory. Ty jsou pro jejich obyvatele náhradním domovem na dožití.

Proto podporuji prosazování co nejlepších podmínek pro přirozené dobré umírání nejlépe doma v kruhu svých blízkých.

Ing. Anna Maclová 
kandidátka do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR /za KDU-ČSL/
www.maclova.cz